Büyüdanem Kefir Mayası ile Kefir Yapımı” te bir düşünce

 1. Tuğba Başak diyor ki:

  Merhaba kefire metal herhangi bir şey değdirilmez diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum? Bir de her mayalanmadan önce kefir mayasını suyla yıkamalı mıyız ? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Yapılmış olan laboratuvar testlerinde paslanmaz çelik kullanımının herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı görülmüştür. Günümüzde yaygın kullanılan paslanmaz çelikten üretilmiş mutfak gereçlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat Alüminyum alaşımı yüksek materyalleri kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca mayalama öncesi kefir mayalarını yıkamanıza gerek yoktur, haftada bir defa yıkamanız yeterli olacaktır.
   Danem ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 2. Gülay diyor ki:

  Ben kefir mayanızı ilk defa kullanacağım büyüdanem sipariş verdim uyandırma işlemi varmı yoksa direkt mayalayacakmıyım

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Gülay Hanım,
   Büyüdanem ürünümüzde ön aktifleştirme işlemi bulunmaktadır. şişenin arkasında nasıl mayalama yapılacağı hakkında bilgiler mevcuttur.
   Sağlıklı günler dilerim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Özlem Hanım,
   Yağın özkütlesel olarak hafif oluşu, yağın kefir üzerinde birikmesine neden olur. Gözlemlediğiniz olay bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bu durumun daha az yaşanması için tam 1 litrelik kavanoz kullanıp kağağını yarım kapalı olarak bırakmanız uygun olacaktır.

 3. SİBEL ÖZCAN diyor ki:

  Merhabalar,
  Kefir mayasını uzun süre kullandığımızda içeriğindeki probiyotik miktarında azalma olur mu acaba? Oluyorsa ne sıklıkla yeni maya kullanmak gerekir…İlginiz,emeğiniz ve güvenle tüketebileceğimiz ürünler için teşekkürler

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar Sibel Hanım,
   Öncelikle ürünlerimize gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz 🙂 Mayanız canlı olduğu probiyotik içeriğinde herhangi bir azalma olmayacaktır. Fakat mayaların patojen mikroorganizma kapma olasılığına karşın 20-25 kullanımdan sonra yeni maya kullanılmasını öneriyoruz.
   Danem ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 4. Elif diyor ki:

  Merhaba bir noktada takıldım da. Ben kefir mayanızı ilk defa aldım. İlk kullanımda ön mayalama yapıyoruz. Peki 2. 3. Kullanımda yine 6 saat bekletip ön mayalama yapıyor muyuz yoksa zaten süt ve kefir içinde bekleyen hazır mayayı direkt süte ekliyor muyuz. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Ön aktifleştirme işlemini maya size ulaştığı zaman bir kez yapmanız yeterli olacaktır.Sonraki mayalarda direk sütünüze ekleyerek mayalama yapabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. Nur diyor ki:

  Merhaba, kefiri ikinci yapmamda 25 deree bur litre süte yaptım. Ancak beş altı saat sonra yogun bir köpük eksi koku oluştu ve alt tarafinda sarı su ile ayristi ilk defa jefir kullanıyorum ve sizi güvendiğim icin tercih ettim. Ancak ikinci mayalamada bir hata mi yaptım,kullanmali miyim? İkinci bir sorum, hazır günlük süt öneriliyor çiftlik ten aldigimiz evde kaynattigimiz süt daha saglikli diye biliyoruz,degil mi?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Mayalarınızın çok aktifleşmesindan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.Bu durum genellikle yaz aylarında ortam sıcaklıgının fazla olması yada süt sıcaklıgınızın biraz fazla olmasından kaynaklı olabilir.Elinizde bulunan mayanızı dolaptan çıkarmış olduğunuz sütünüze direk ilave ederek mayalama gerçekleştirebilirsiniz ara ara gözlemlerseniz sütten yoğun bir hal aldıgı zaman süzmeniz gerekmektedir.Süzülmez ise fermantasyon devam ettiği için alt kısmı sarı su üst kısmı ise yoğurt kıvamında bir hal alabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Ayla diyor ki:

  Merhaba, ben ilk kez kefir yaptım. 24 saat bekledikten sonra cam şişeye baktığımda altında su birikmiş ve maya üste çıkmıştı. Fakat çalkalayıp süzdükten sonra cıvıl ayran kıvamında bir kefir elde ettim. Yoğun beyaz süt gibi bir kefir olmadı. Tadı da neredeyse su gibi. Bu neden kaynaklanmış olabilir.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Mayalama sonucu kefirinizin süt kıvamında kalmasının sebepleri mayalama öncesi ön aktifleştirme işleminin tamamalanmamış olması olabilir.Mayalamada ortam ısısı ve sütünüzün sıcaklıgı normal değerlerin altında olur ise fermantasyon devam etmeyebilir. Bir diğer husus fermantasyon süresini tamamlamamış olabilir kefiriniz yaz aylarında beklenen süreden daha hızlı kefir olduğu gibi kış aylarındada beklediğimiz sürenin üzerinde hazır kefir haline gelebilir ortam ısısı ve sütünüzün sıcaklığı önemlidir.Tüm koşulların doğru ilerlediğinden eminsek süt kaynağını değiştirerek mayalama denemeliyiz.Süt antibiyotik içerir ise mayalama gerçekleşmeyecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,

   Kefir mayalarınızı maksimum 5 günde bir mayalamanız gerekmektedir.5 günden uzun süreler için çok tavsiye etmesekte sadece sütün içerisinde 2 ay kadar bekletebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Sinem koşar diyor ki:

  Merhaba ben kefir mayamı altifleştirdim ilk mayalamamda sıkıntı yoktu ama sonra ki mayalamalarımda yaptığım kefir uzuyor acaba neden

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Kefir mayalarımız tamamen doğal katkı ve koruyu madde içermemektedir.Dolapta bulunana çiğ et ve meyve sebzelerden yabancı bakteri kapmış olabilir.Gene kullanmış olduğunuz ekipmanlarda önemlidir.
   Mayalarda uzama sünme yabancı bakteri kaptığının göstergesidir.Mayanızı yenilemenizi tavsiye eder Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir