Büyüdanem Kefir Mayası ile Kefir Yapımı” te bir düşünce

 1. Tuğba Başak diyor ki:

  Merhaba kefire metal herhangi bir şey değdirilmez diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum? Bir de her mayalanmadan önce kefir mayasını suyla yıkamalı mıyız ? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Tuğba Hanım,
   Yapılmış olan laboratuvar testlerinde paslanmaz çelik kullanımının herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı görülmüştür. Günümüzde yaygın kullanılan paslanmaz çelikten üretilmiş mutfak gereçlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat Alüminyum alaşımı yüksek materyalleri kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca mayalama öncesi kefir mayalarını yıkamanıza gerek yoktur, haftada bir defa yıkamanız yeterli olacaktır.
   Danem ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 2. Gülay diyor ki:

  Ben kefir mayanızı ilk defa kullanacağım büyüdanem sipariş verdim uyandırma işlemi varmı yoksa direkt mayalayacakmıyım

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Gülay Hanım,
   Büyüdanem ürünümüzde ön aktifleştirme işlemi bulunmaktadır. şişenin arkasında nasıl mayalama yapılacağı hakkında bilgiler mevcuttur.
   Sağlıklı günler dilerim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Özlem Hanım,
   Yağın özkütlesel olarak hafif oluşu, yağın kefir üzerinde birikmesine neden olur. Gözlemlediğiniz olay bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bu durumun daha az yaşanması için tam 1 litrelik kavanoz kullanıp kağağını yarım kapalı olarak bırakmanız uygun olacaktır.

 3. SİBEL ÖZCAN diyor ki:

  Merhabalar,
  Kefir mayasını uzun süre kullandığımızda içeriğindeki probiyotik miktarında azalma olur mu acaba? Oluyorsa ne sıklıkla yeni maya kullanmak gerekir…İlginiz,emeğiniz ve güvenle tüketebileceğimiz ürünler için teşekkürler

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar Sibel Hanım,
   Öncelikle ürünlerimize gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz 🙂 Mayanız canlı olduğu probiyotik içeriğinde herhangi bir azalma olmayacaktır. Fakat mayaların patojen mikroorganizma kapma olasılığına karşın 20-25 kullanımdan sonra yeni maya kullanılmasını öneriyoruz.
   Danem ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 4. Elif diyor ki:

  Merhaba bir noktada takıldım da. Ben kefir mayanızı ilk defa aldım. İlk kullanımda ön mayalama yapıyoruz. Peki 2. 3. Kullanımda yine 6 saat bekletip ön mayalama yapıyor muyuz yoksa zaten süt ve kefir içinde bekleyen hazır mayayı direkt süte ekliyor muyuz. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Ön aktifleştirme işlemini maya size ulaştığı zaman bir kez yapmanız yeterli olacaktır.Sonraki mayalarda direk sütünüze ekleyerek mayalama yapabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir