BüyüYo Probiyotik Yoğurt Mayası ile Yoğurt Yapımı” te bir düşünce

 1. Özgür Bekdemir Üstüner diyor ki:

  Tamamen doğal mayalar… hem de günümüz Türkiyesinde… Şoktayım… Başta kurucu hocalarımıza ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler… Çok mutluyum

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Özgür bey,
   İlginiz için biz teşekkür ederiz.Ürünlerimiz Teknokenti binasında Akademisyen hocalarımızın gözetimi altında gıda mühendislerimiz tarafından üretilmektedir.
   Ticari amaçlara değil, daha çok insan sağlığına önem veriyoruz.Sizler gibi bilinçli tüketicilerimizin olmasıda bizleri mutlu ediyor.Topluma faydalı ürünler üretip,geliştirmeye devam edeceğiz.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Reyhan Erbilgin diyor ki:

   Merhaba, Büyüyo probiyotik Yogurt mayası ile yogurt mayaladım fakat tutmai. Hazırlama ve mayalama bilgisine gore yaptım. Fakat mayalama islemi olmadi.3 paket maya vardı . 2 paketde de olmustu.Fakat 3. Paketde mayalama olmadı. Son kullanma tarihini sonra gordum. 28.10.2018 miş. Sanırım bu yuzden mayalama olmadı. Simdi mayalanmayan 2 lt sutu ne yapabilirim ?
   Yardımlarınız için tesekkur ederim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Neslihan hanım,
   Tabiki yapabilirsiniz, gene anadolu geni taşıyan doğal bir yoğurt tüketmiş olursunuz.Fakat 1 yada 2 kez yapımdan sonra probiyotiklerde %90 oranında azalma olur.
   Maya kullanarak yapmanız içerik olarak daha zengin bir yoğurt elde etmenizi sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Kuru ve yaş mayalarımız içerin olarak aynıdır.Her ikiside katkı veya koruyucu madde içermemektedir.Güvenerek tüketebilirsiniz.Kuru mayalarımızda sadece içerisinden sıvısı alınarak o hale getiriliyor.Son kullanım tarihine kadar bekletmiş olsanızda ilk günde bulunan bakteri ve probiyotik sayısını korumaktadır.Yaş mayamızda ilk mayalama süresi 14 gündür bu süre içerisinde süt ile buluşması gerekir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merve diyor ki:

  Merhabalar sıvı yoğurt mayası ile mayaladığımız yoğurdu tekrar maya olarak kullanabilir miyiz ve ek gıdaya yeni başlayan bebekler için uygunmudur

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Merve Hanım,
   BüyüYO yoğurt mayalarımızla mayaladığınız yoğurdu yeni mayalayacağınız yoğurdunuzda maya olarak elbette kullanabilirsiniz. 2 ve sonraki mayalamalarınızda yine doğal bir yoğurt elde edersiniz; ancak yoğurdunuzun probiyotik içeriği %90 oranında azalacaktır. Yani zenginliğini kaybedecektir. Bu sebeple tekrar yeni yoğurt mayamızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bir diğer sorunuz: doktor tavsiyesi ile 6 aydan büyük bebekler de ürünlerimizi kullanabilir.
   Danem ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

 3. Özgür Ercan diyor ki:

  Merhabalar aktif yogurt mayanizi acip kullandiktan sonra kalan kisim stt sonuna kadar kullanılabilir yaziyor fakat kalan kismi kullanmak icin kaoagi açtığımda sıkışan gazlardan olsa gerek patlama gibi bir ses duydum. bu mayanin bozulduğu anlamına mi gelir?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Özgür bey,

   Dolap sıcaklığınızı kontrol etmenizi tavsiye ederim zaman zaman +4 derecenin altına düşmüş olabilir. Bozulduğu anlamına gelmez fakat birazdaha ekşi bir yoğurt elde etmenizi sağlar fermante bir ürün olması kaynaklıdır.
   İçerisinde katkı koruyucu herhangi bir madde bulunmaması nedeniyle sıcaklık değişiklikleri ürünü etkileyebilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Mesut bey,
   https://www.kefirdanem.com internet sitemizden online mağaza botunundan kolaylıkla sipariş oluşturabilirsiniz.
   Sitemiz dışında ürünlerimizi Migros mağazalarından yada File mağazalarından temin edebilirsiniz.Aktif 200 ml cam şişe içerisinde ve kuru olarak genellikle 3M,5M ve Macrocenterlarda mevcuttur.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Serap hanım,
   Aktifleştirdiğiniz mayanızın yarısını 1 litre için kullanabilirsiniz diğer kalan mayanızı dolapta 3 gün kadar bekletebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. Murat diyor ki:

  Merhabalar. Sıvı yoğurt mayanızı süte katarken oda sıcaklığında mı olmalı. Eğer öyle ise kalan kısmı dolaba koyduğumuzda bozulmaz mı?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Aktif mayalarımızda dolaptan çıkarmış olduğunuz mayanızı direk olarak 45 derecelik sütünüzde kullanabilirsiniz.Yani oda sıcaklığına gelmesi için beklememelisiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. Eylül diyor ki:

  Merhaba
  Tekrar yoğurt mayalamada aktifleşme işlemine gerek kalmadan iki yemek kaşığı yoğurda toz halde karıştırın demişsiniz. Bu karışımla kaç litre süt mayalanır ? Maya aktifleşmeden bu şekilde işe yarar mı ?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Eylül hanım,
   2 litre süte mayalama yapabilirsiniz.Bu şekildede mayalamanız gerçekleşecektir.Yeterli vaktiniz var ise aktif hale getirerek mayalama yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Migroslarda ve File mağazalarında bulunan aktif mayalarımızıda tercih edebilirsiniz 200 ml cam şişe içerisindedir yapımı daha pratiktir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Hacer Turan diyor ki:

  Merhabalar. Turşu mayalarınızı nasıl kullanabiliriz. Ben ilk defa alıp deneyeceğim. Normal turşu yapımı ile turşu mayası ile yapılan arasında ne gibi fark vardır. Önerileriniz nelerdir. Teşekkür ederim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Hacer hanım,
   Maya kullanarak yapmış olduğunuz turşunuz probiyotik açısından daha zengin bir turşu olur.Detaylar için mühendis arkadaşlarımız ile görüşmenizi sağlayabilirim. (0532 246 5907)
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. mine diyor ki:

  Volkan Bey merhaba,
  toz yoğurt mayası ile mayaladıktan sonra 2 kez kullanımdan sonra yuzde doksan içeriğin azaldığını soylediniz ama emin olmak için soruyorum o anda toz yada sıvı mayanın elimizde olmaması halinde oluşan yoğurttan mayalasak bebeğin tüketiminde sağlık olarak sıkıntı olmaz dimi ? teşekkür ediyorum.

 8. Merve Velipaşaoğlu diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben büyüyo toz probiyotik yoğurt mayasıyla ilk defa yoğurt mayalıyorum, bir sorum olacaktı.
  Toz mayayı aktif maya haline getirmek için yarım çay bardağı sütte 6 saat beklettikten sonra, ne kadar ve hangi koşullarda bekletebiliriz?
  Yani, toz maya 6 saat bekletilip aktifleştikten hemen sonra mı asıl mayalayacağımız sütle buluşturmamız lazım?
  Mesela ben sabah işe giderken toz mayayı aktifleşmeye bıraksam, akşam eve geldikten sonra sütümü kaynatıp mayalama yapsam bir sıkıntı olur mu?
  Ya da geceden aktifleşmeye bıraksam, sabah işe giderken 6 saati dolduktan sonra buzdolabına koysam ve akşam eve geldiğimde mayalasam sıkıntı olur mu?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   6 saat süre ile aktif hale getirdiğiniz mayanızı dolapta 3 gün kadar bekletebilirsiniz.Sonrasında mayalama yapabilirsiniz.Dilerseniz yapımı daha pratik olan 200 ml cam şişe içerisinde Migros ve File mağazalarında aktif mayalarımızda bulunuyor onlarıda tercih edebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Tuba diyor ki:

  Merhabalar yoğurt mayası aldım fakat bi sürü nedenden ötürü kullanmamışım şimdi mayalamak istediğimde stt 24/03/19 yazdığını gördüm. Mayalamadım tabi ama mayalayacak başka bir yoğurdum da yok sonuçta doğal bir ürün ise bozulmamıştır kullansam sıkıntı olur mu??

 10. Sinem gungor diyor ki:

  2 farkli kutuda termometre ile olcum yaparak aktiflestirme ve mayalama islemi yaptim. 6 saatin sonunda su gibiler. Marketten yeni aldim sktleri daha var. Malesef hem zamanim, hem sutlerim hem de param cope gitti😥

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Sinem hanım,
   Mayalama konusunda destek almak isterseniz 0532 246 5907 numaralı hattımızdan Gıda mühendisi arkadaşlarımız ile görüşmenizi sağlayabiliriz.
   Yoğurt mayalarken 45 derece sıcaklık önemlidir.Kefir yaparken ise 20 – 25 derece sıcaklık yeterli olacaktır.ilk 6 saat süreç mayaları aktif hale getirme süresidir.Sıvı kıvamda olabilirler.
   Mayalarımızın tüm kontrolleri yapıldıktan sonra siz değerli tüketicilerimize gönderilmektedir.Tüm aşamaları uygun şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız süt kaynağınızı değiştirerek mayalama yapmanızı tavsiye ederiz.
   Sütte antibiyotik var ise mayalama ne yazıkki gerçekleşmez.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. Hasan akkoca diyor ki:

  Merhabalar, global anlamda insan neslinin devamı için tehdit oluşturan her türlü faaliyeti yapan odaklara nisbeten insan nesline çok büyük bir hediye veriyorsunuz, hakkınız ödenmez!!

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Hasan bey,
   Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz.
   Siz değerli tüketicilerimize ve tüm dünyaya sağlığı yayabilmek amacıyla faaliyet gösteren akademik altyapısı olan bir kuruluşuz.
   Sizlerin de desteği ile bu amacımız doğrultusunda faaliyet göstermeye devam edeceğiz.
   Danem ailesi olarak Sağlıklı günler dileriz.

 12. aslı diyor ki:

  iyi günler bende sıvı mayanızdan almıştım. son tüketim tarihi de daha var. dolapta patladı. dediğiniz gibi onu kullandım 1lt süte yazılan ölçekte çok ekşi oldu. 10 saat bekletmiştim. başka bir zaman tekrar yaptım. günlük cam şişe 1lt süte yazılan ölçekte 45 derece sıcaklığı da temometre ile ölçüyorum. fakat bu sefer 5 saat beklettim ve sıvı oldu. nerde yalnış yapmış olabilirim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Aslı hanım,
   Genellikle kapağının atması + 4 derecede muhafaza koşullarından kaynaklanmaktadır.Buna bağlı olarak elde etmiş olduğunuz yoğurt biraz ekşi olabilir.Dolap dereceleri bazen istenilen dereceleri sağlamakta bizleri yanıltabiliyor.
   Muhtemelen dolap dereceleri ile ilgili bir problem yaşamıssınız.Mayalama yaparken 45 derecelik sütünüze karıştırdığınız mayanızı 6 saat kadar 45 dereceyi muhafaza edecek şekilde bekletmeniz yeterli olacaktır.
   Detaylı bilgi ve destek için 0532 246 5907 numaralı hattımızdan gıda mühendislerimiz ile görüşmenizi sağlayabilirim.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. Aynur Gül diyor ki:

  Merhaba ilk denememdi toz mayayı kullandım fakat tarifi yanlış anlamışım videoyu izleyince farkettim. Ben 1lt sütün tamamını 45dereceye getirdim içinden çaybardağı ölçüsünü ayırıp mayayı içinde karıştırıp süte ekledim. Ziyan ettim sütüde mayayıda. Lor yapımında kullanabilirmiyim sizce yani tekrar ısıtıp kestirsem sorun olurmu

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Aynur hanım,
   Mayanızı kattığınız sütünüzü yeniden mayalamak için kullanabilirsiniz.Tabiki lor yapımı içinde uygundur.Tekrar mayalama yapmak isterseniz aktifleştirilmiş mayanızı 45 dereceye getirdiğiniz sütünüze ilave etmeniz yeterli olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Canan hanım,
   Elde etmiş olduğunuz yoğurdunuzu 15-20 gün aralığında tüketebilirsiniz.Duyusal olarak rahatsız edici olmadığı sürece tüketmenizde bir sakınca yoktur.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Buzlukta sankandığı zaman probiyotikleri tamamen yok olur. Yapmış olduğuz yoğurdunuzun yapısıda zayıf olacaktır.Bu nedenle çok tavsiye etmiyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 14. Melek diyor ki:

  Merhaba. Marketten aldığım kuru yogurt mayanizla tarif edildiği gibi yogurt yaptım. Gayet güzel tuttu. Tadında da herhangi bir eksilik yok.. Ancak tüm bunlardan sonra son kullanma tarihi üzerinden 2 hafta geçtiğini farkettim : ( mayaladigim bu yoğurdu tuketmem de herhangi bir sakınca olur mu?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Tarihi geçmiş ürün kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.Fakat bizim ürünlerimizde katkı ve koruyucu madde bulunmaması sebebiyle elde etmiş olduğunuz yoğurdunuzu tüketmenizde sağlık açısından olumsuz bir etki olmayacaktır.
   Sadece içerik olarak probiyotiklerinde azalma olmuş olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Ege Yaman diyor ki:

  Merhaba kuru yoğurt mayasının internetten satın aldım( keçi) fakat kargoyla elime gelmesi 3 gün sürdü. Kargo şirketi yüzünden. Bu sebeple maya buzdolabında kalmadı özelliğinde kayıp ve ya bozulma olmuşmudur??

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Kuru mayalarımızda +4 derecede muhafa edilmelidir.Fakat kargo süreci gibi bir kaç gün sürelerden olumsuz etkilenmezler.Sürekli dışarıda muhafaza edilmesi durumunda son kullanım tarihi bakımından azalmalar olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 16. Deniz diyor ki:

  Merhaba, Yoğurt mayanızın kuru ve sıvı olanını kaç kere kullandım gayet güzel yoğurt oluyor ama yoğurt tadı malesef yok hep aynı yoğurda benzemeyen tatlımsı bir tad oluyor. Yoğurt tadı için mayalam aşamasında hazır satılan market yoğurtlarından karıştırsak olur mu aceba? Market yoğurtlarındaki bakteriler sizinkinden farklı mıdır birbirine zararlı etkisi olur mu? Başka bir öneriniz varsa yazarsanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Doğal fermantasyon sonucu oluşan yoğurdun tadı tarif ettiğiniz gibi olmaktadır.Fakat duyusal olarak daha ekşi bir yoğurt tüketmek istiyorsanız.Fermantasyon sürenizi yani yoğurt yapma sürenizi 8 saate çıkarabilirsiniz.
   Böylece daha ekşi bir yoğurt elde edersiniz.Dilerseniz migroslardan yeni çıkan ürünümüz Büyüyo Probiyotik Yoğurt 900 g ürünümüzü satınalabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir