Kefirin Mayalandığını Anlamak

Kefir Mayalanma Sürecinin Bitişini Nasıl Anlarız

Sütünüzün; kefir daneleriyle (Endanem kuru kefir mayası veya  veya Büyüdanem yaş kefir mayası) mayalanması tamamlandığında, kefirinizin olduğunu görünüşünden, kıvamından, kokusundan anlayabilirsiniz. Bundan dolayı 1 litre süt koyabileceğiniz cam kavanoz kullanmak avantajlıdır. Hem rahatlıkla karıştırılır hem de daha iyi gözlemlenir. Kefir olduğunda hafif köpük oluşumu normaldir, bu doğal karbondioksittir ve soğukken içilirken ferahlatıcı etki yapar. Kefirinizin olduğunu karıştırırken artan kıvamından da anlayabilirsiniz. Çünkü kefir olduğunda, süt kıvamından çıkar.

Bazen kefir daneleriniz mayalanma tamamlandığında yüzeyde görülebilir, görüntü pürüzlü ve değişik gelebilir size. Küçük yoğurt pıhtıları, çökeleğimsi yapı gözlemleyebilirsiniz. Kefirin bu daneli, pıhtılı, bir kısım sarımtırak suyu ayrılmış, çökelek gibi görüntüsü ilk kefir yapmaya başladığınızda biraz ilginç gelebilir; hatta bozulduğunu bile düşünebilirsiniz. Ancak bunun bozulmayla alakası yoktur Karıştırma ve süzme işlemlerinden sonra kefirinizin kıvamı daha akışkan görünüşü çok güzel olacaktır.

Eğer mayalama zamanını geçirirseniz veya mayalama süresince sıcaklık yüksek olursa veya mayanızın miktarı artmışsa ve çok aktifleşirse kefiriniz de mayalama sonunda serum ayrılması olabilir; yani sarımtırak sıvı kısımla kefirin katı kısmı ayrılabilir. Artan asitlik yani ekşilik sizi rahatsız etmedikçe bu kefiri tüketmenizde hiç sakınca yoktur, ekşilik rahatsız ediyorsa kefiri tüketmeyebilirsiniz ama mayanızda sorun yoktur. Bu aktif mayayı tekrar kullanın sadece mayalama süresini daha kısa tutmanız, mayalama sıcaklığını 25 dereceyi geçirmemeniz, maya miktarı arttıysa bir kısmını ayırmanız ve fazla maya kullanmamanız veya kullandığınız süt miktarını artırmanız fayda sağlayacaktır.

Kefirin Mayalandığını Anlamak” te bir düşünce

 1. Ömer toplu diyor ki:

  Ben evde kefir yapıyorum lakin bazen yoğurt kıvamında oluyor genellikle de altta yarı yarıya su oluyor suyunu döküyorum kalanı süzüp dolaba koyuyorrum ve boza gibi koyulaşıyor (Yanı kaşıkla ye ) bunun bi zatarı var mı

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Genellikle bu gibi durumlar yaz aylarında gerçekleşir ortam ısısı normal değerlerin üzerine çıktığı zaman üst kısmı yoğun yoğurt kıvamına yakın alt kısmı su şeklinde bir ayrışma gerçekleşir. Tüketiminde sağlık açısından olumsuz bir etkisi yoktur.Fakat asitlik oranı çok artmış ise tüketimini uygun bulmuyoruz tabiki.Yaz aylarında ara ara gözlemleyerek sütten yoğun bir hal aldığı zaman süzmeniz gerekir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir