Gerçek Kefir

Kefir danesi, beyaz-açık sarı renkte küçük patlamış mısır görünümündedir.
Sütün Kefir danesiyle mayalanmasıyla kefir elde edilir. Kefir daneleri sütte mayalandıkça ve
özenli bakımla miktarı artar.
Gerçek kefir danesi sağlıklı ve mutlu bir hayat için çok faydalı olan probiyotikleri özellikle laktik asit bakterilerini, asetik asit bakterilerini ve mayaları belli oranlarda bulundurmaktadır.
Kefir, kefir danesinden üretildiği takdirde gerçek kefirdir. Kefir, gerçek kefirin tat ve aromasını ayrıca hayatımıza kattığı artıları sağlayamaz.
Kefir danesinden üretilen gerçek kefir içimi kolay, ferahlatıcı, tadı ve kokusu çok güzel ve keyifle tüketilen bir gıdadır.
Kefir Danesi iyi bakılmazsa küser, istenmeyen mikroplar gelişmeye başlar; böyle olduğu takdirde üretilen kefirin tadı da değişir.

Gerçek Kefir” te bir düşünce

 1. Danem diyor ki:

  Kefir danelerinizi ve kullandığınız materyalleri ne kadar steril koşullarda kullanırsanız o kadar uzun ve sağlıklı kefir tüketmiş olursunuz.
  Kullanmış olduğunuz mayaları en geç beş gün içinde tekrar mayalamalısınız, haftada bir temiz içme suyunu kaynatıp soğutup tekrar yıkamalısınız.
  Kullanmış olduğunuz süzgeç, kaşık, kavanoz vs materyalleri kaynar sudan geçirmenizi tavsiye ederiz.
  Sağlıklı günler dileriz.

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Şükran Hanım,
   Organik sertifikamız yoktur ama tamamen doğal ve Süleyman Demirel Üniversitesi Teknokentinde özenle üretilen bir mayadır

  • Danem diyor ki:

   Merhabalar,
   Siparişinizin çıkışı 2 iş günü içerisinde gerçekleşecektir. Hafta sonu kargo çıkışımız yapılmamaktadır. Tarafınıza tamamlandı maili gönderilmesi kargo çıkışınız sağlanmış olduğu anlamına gelir. Kargo firmasının dağıtım planlamasına göre 5 iş günü içerisinde teslimatı sağlanmaktadır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. yasemin diyor ki:

  Çocuklarımda kullanmak üzere kefirzadem ürününüzden almak istiyorum fakat, hazır kefir olduğunu düşündüğümden probiyotik değerininde olmayacağını düşünüyorum.
  Probiyotik değerinin ev yapımı veya diğer market markalarına kıyasla ne derecede olduğunu belirtebilir misiniz?

  • Danem diyor ki:

   Merhabalar,
   Hazır kefirimiz, çok kullanımlık ve tek kullanımlık mayalarımız da hepsi aynı düzeyde Probiyotik ve bakteri içeriğine sahiptir.
   Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
   İçerik bilgisi aşağıdadır.
   Sağlıklı günler dileriz.

   Kefirzadem kefirin bir bardağında (200ml) ortalama 20 milyar faydalı çok çeşitli laktik asit bakterisi bulunur. Kefir danesi çok kompleks bir mikrobiotaya sahiptir. Günümüzde moleküler teknikler arasında en üst düzeyde belirtilen Real-Time PCR ve klasik mikrobiyal sayım yöntemleri kullanılarak bu zengin florada bulunan en önemli mikroorganizmalar kantitatif olarak Danem ARGE grubu tarafından belirlenmiştir. Firmamıza ait kefir mayalarındaki ve kefirdeki mikroorganizma içeriği ve çeşitliliği ile aşağıda belirtilmiştir:

   Mikroorganizma içeriği
   Lactobacillus içeriği : 10,54 log kob/ml
   Lactococcus içeriği: 10,62 log kob/ml
   Toplam maya: 5,69 log kob/ml
   Lactobacillus acidophilus içeriği: 9,71 log kob/ml
   Bifidobacterium içeriği: 9,37 log kob/ml

   Mikroorganizma çeşitliliği
   Lactobacillus kefiri
   Lactobacillus kefiranofaciens subsp. kefiranofaciens
   Lactobacillus kefiranofaciens subsp. kefirgranum
   Lactobacillus parakefiri
   Lactobacillus acidophilus
   Lactobacillus casei
   Lactobacillus reuteri
   Lactobacillus bulgaricus
   Lactobacillus helveticus
   Lactobacillus fermentum
   Leuconostoc mesentereoides
   Streptococcus thermophilus
   Bifidobacterium bifidum
   Acetobacter pasteurianus
   Kluyveromyces marxianus
   Saccharomyces cerevisiae
   Kluyveromyces lactis

 3. Serap diyor ki:

  İki aydır endanem kullanıyorum bir litreyle başladım mayalamaya önce tadı yoğurt gibiydi ve daha az katıydı. Mayam çoğalmadı, ama ben yavaş yavaş iki litreye kadar arttırdım süt miktarını, şimdide çok köpürüyor ve baya ekşidi. Acaba bozulmuş mudur ?
  Bu durumda yapmam gereken bişey var mı?

  • Danem diyor ki:

   Merhabalar,
   Mayalarınız çoğalmış bu sebepten dolayı hızlı mayalıyor, köpürüyor ve ekşiyor.
   Maya miktarını azaltmanızı tavsiye ederiz.
   Fazla mayanızı az süt içinde -18 derecede 2 ay kadar saklayabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • tuba diyor ki:

   Bende yeni aldim 1 hafta oldu. 2 ay da hiç mi çoğalma olmadi.. Bendekiler minik minik suzgecim biraz kalin delikli olsa kaybolup giderler.. Gerçekten bu maya çoğalmıyor mu ;((

   • Danem diyor ki:

    Merhaba Tuba Hanım,
    Kefir dane’sine ne kadar steril bakarsanız o kadar küçük ve aktif olur.
    Böyle mayalamaya devam ediniz.
    Sağlıklı günler dilerim.

 4. Hasan Erkan diyor ki:

  Elimdeki endanem kefire reflor(Saccharomyces boulardii) eklersem nasıl bir sonuç alırım. Bu konuda çalışmanız var mı?

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Hasan Bey,
   Kefir tüketmesi yeterli, kefir zaten güçlü bir probiyotik.
   İsterseniz reflorunu ayrıca tüketebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. kabardey1071 diyor ki:

  ‘Büyüdanem Kefir Mayası’ aldım.
  Maya az/küçük olduğundan Yarım litre sütle başladım.
  3 haftada 2 katına çıktı.
  Şu andaki maya 1 litre sütü güzel mayalıyor.
  Memnunum.
  Tavsiye ederim.

  • Danem diyor ki:

   Merhabalar,
   ilk başta maylarınız az/küçük olsa da 1 litre süt ile mayalamayı başlatabilirsiniz.
   Maya miktarınız arttıkça süt miktarını aynı oranda artırabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

  • Danem diyor ki:

   Merhabalar,
   Küçük bir cam kavanoz içerisinde 2 kaşık süt ve kefir içerisinde buzdolabında (+4derecede) 5 gün süresince muhafaza edebilirsiniz.
   Tekrar mayalamak istediğinizde o karışımın hepsini 1L süte mayalabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Berna diyor ki:

  Merhaba.Canlı kefir tanelerinizden almayı düşünüyorum ama laboratuar ortamından kefir taneleri nasıl üretiliyor onu merak ediyorum.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Berna Hanım,
   Ürünlerimizi laboratuvarda dış etkenlerden uzak steril ve doğal ortamında koruyarak çoğalmasını sağlıyoruz.
   Hiç bir ürünümüzde katı koruyucu ve geni değiştirilmiş mikroorganizma içermez,
   Güvenle tüketebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Murat Öz diyor ki:

  Kefirin içinde candida türevi mayaların da olduğu, bu sebeple intolerans oluşturduğu söyleniyor. Mayalı şeylere hassas olan birinin kefirden faydalanmasi icin ne yapmali? İnek ve keçi sütünden yapılması arasında fark var mıdır? Hindistan cevizi sütünden yapılabilir mi?

  • Danem diyor ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Kefirlerimizde candida türü maya bulunmamakta aksine candidayı inhibe ettiğini belirten çalışmalar bulunmaktadır. Hangi sütle isterse kefir danemizi kullanarak üretebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. SEDA TEKİN diyor ki:

  Merhabalar,
  Mayaladıktan sonra tekrar 1 lt sütün içine attığımızda olmuyor mu? Muhakkak 2 kaşık süt ve kefir içerisinde bekletmek mi gerekiyor? Bekletmek gerekiyor ise minimum ne kadar süre gerekiyor?

 9. Cem aytekin diyor ki:

  Merhabalar . Yaklaşık 2 hafta önce Büyüdanem kefir mayası alıp yapmaya başladım. Fakat 22-24 saat bekletmeme rağmen kıvam yakalayamadım. Sitenizde belirttiğiniz gibi metal kaşık ve süzgeç kullanıyorum. Sıkıntı ne olabilir . Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhaba Cem bey,
   Metal alışımı yüksek maddelerin kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz sitemizde bahsedilen günümüz materyalleri paslanmaz çelik kaşık süzgeçlerdir.
   Mayalama dikkat etmeniz gereken diğer husular ise sütünüzün ve ortam sıcaklıgının uygun sartlarda olması bunun dışında süt kaynağınızı incelemeniz gerekmektedir.
   Kullanmış olduğunuz sütünüz antibiyotik içerir ise mayalama gene gerçekleşmeyecektir.Detaylar için bizlere ulaşabilirsiniz.(0532 246 5907)
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. Emrah diyor ki:

  Kefir taneleri doğrudan yenebilir mi? 6 yaşında çocuğum ev yoğurdu kefir vb tuketmediginden diğer yediği şeylerin içine katmayı planlıyorum. Günlük ne kadar bir ölçü zararı olmaz

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Çocuğunuzun kefir tüketememe sebebi alerjik bir durum ise süt ürünlerine alerjisi olan tüketicilerimiz için internet sitemizde su kefiri mayası bulunmaktadır.
   Damak tadına uygun değil ise içerisine meyve parçacıkları atılarak tadlandırılabilir.Doğrudan dane olarak tüketimini tavsiye etmiyoruz.Fakat doktor tavsiyesinde dane olarakta tüketebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. İ. Uğur Şener diyor ki:

  Merhaba. Güvenilir ancak farklı kaynaklardan temin edilmiş mayaları birleştirerek de kefir mayalayabilir miyiz? Bilimsel açıdan bir sakıncası var mı? Denemiş kullanıcılar var mı ?

 12. Fatih Oflaz diyor ki:

  Volkan Bey, ben şu an yani havaların sıcak olduğu klimatta sipariş vermem gerekiyor, teslimat süresince bozulmaz mı ? ambalajınız müsait mi? cevabınıza şimdiden teşekkürler.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,

   Ürünlerimiz kargo koşullarında dış etkenlerden olumsuz etkilenmeden sizlere ulaşmaktadır.Gıda güvenliği açısından gönderemediğimiz ürünlerimiz.Migroslarda mevcuttur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. Fatma Şahika Yetkin diyor ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 6 ay kadar önce aldığım danem kefir mayam neredeyse ilk günle aynı miktarda çoğalma farketmedim. Çok da minik olduğu için yavruları da çok daha minik olduğundan süzgeçte yakalayamıyor olabilirim. Bunun için ne önerirsiniz? Tülbentten küçücük bir torba yapıp minik kefirlerimi içine koyup ağzını iğne iplikle dikip kapatsam, bu torbayı sütün içine bıraksam, mayalanma sonunda torbayı su dolu kapta yıkasam, sonra küçük kavanozda sütle birlikte buzdolabında saklasam tekrar kullanıncaya kadar olur mu sizce? Yavru minik kefirler de torba da kalır mı?
  Diğer bir sorum da danem kefir mayasıyla toplamda bir nohut tanesini geçmeyen tanelerle 1 lt süt mayalayabiliyorum. Bir de komşumdan aldığım aldığım çok çabuk büyüyen artan diğerine göre kocaman kefirlerim var. Onlarla da neredeyse bir kepçe kadar taneyle 1 lt süt mayalıyorum. Bu tanelerin farkı nedir çok merak ediyorum. Kefir tanelerinin çeşitli versiyonları mı vardır? Hangisi daha sağlıklıdır?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Elinizde bulunan mayaları bebek mayalar olarak tabir edebiliriz. Mayalar genç ve aktif özellikleriyle yaklaşık bir çay kaşığı kadarı 1 litre süt için yeterli olacaktır.Mayalarda büyüme ve çoğalma mayalama sıklığınıza bağlı olarak gerçekleşecektir.Mayalar bir çay kaşığından bir tatlı kaşığına kadar büyüme gösterebilir. Çok aşırı büyüme uzaman sünme bunlar yabancı baktiri kaptığının göstergesidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 14. Tuğçee diyor ki:

  Merhaba,
  Sizden aldığımız maya çok kısa sürede çoğaldı. Sık sık taze kefir yapıyoruz. Severek tüketiyoruz.Merak ettiğim birşey var kefir mayasını yenir mi? İnternette probiyotik tablet gibi aç karnına yutulabileceği yazılmış. Ancak ne kadar doğru bilmiyorum.

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Severek tüketmeniz bizler için gurur verici ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim.
   Mayaların tüketilmesi sağlık açısından olumsuz bir etki yaratmaz fakat mayalama sonucu elde edilen kefir içerik olarak daha zengin ve sizler için daha faydalı olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Aylin Kayar diyor ki:

  Canlı kefir mayanızdan çok lezzetli kefir üretiyorum ancak maya hiç çoğalmadı. Çok micro düzeyde kaldılar. Çok zor süzebiliyorum. Tavsiyeniz var mı?

  • Volkan AKAÇİN diyor ki:

   Merhabalar,
   Mayalarda büyüme ve çoğalma mayalama miktarınıza bağlı olarak büyüme ve çoğalma gösterecektir.Mayalama aşamasında karıştırıken kaşık vs karıştırdığımız cisimler mayaların yapısında ezilmeye yol açabiliyor.Buna dikkat etmemiz gerekiyor.Bunun dışında sütünüzün oda sıcaklığının üzerinde olmasıda mayaların gelişmesini hatta canlı içerisindeki faydalı bakterilerin yok olamsına sebep olabilir. Mayalarınızın büyüklüğünden çok işlevi önemlidir.Kontrolsüz ve
   aşırı büyüyen mayalar aslında bulaşı sebebi olabiliyor.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir